Jen já… – kapitola 7

Srdce mi tlouklo jak zběsilé a žaludek udělal několik kotrmelců.
Doslova jsem visel Cainovi na rtech a v prstech drtivě svíral sklenici, až mi zbělely klouby.
Koutkem oka jsem postřehl Alexe, jak se za Cainovými zády mihl jako stín.
I když odmlka trvala pouhých pár vteřin, připadalo mi to jako dlouhé hodiny.
Děsivě dlouhé hodiny.
Pak si Cain povzdechl a smutně se pousmál.
„Nečekal jsem, že na to přijdeš tímhle způsobem. Myslel jsem si…“ zavrtěl hlavou, „no, teď už je to nejspíš jedno. To, kým jsi, nebo kým jsi byl, byl ze začátku důvod, proč jsem tě kontaktoval. Taky to byl, vlastně i pořád je, důvod, proč jsem tě chránil před Radou mágů a neustále varoval před Joelem. Ale nemohl jsem víc. Pochop. Nesměl jsem víc.“
A znovu ten smutný úsměv.
„Takže… Jsi mi celou dobu lhal a tvé přátelství bylo jen předstírané? Jen proto, že jsem byl v minulosti někým jiným? Kdyby tomu tak nebylo, nejspíš bych ani nevěděl, že existuješ?“ vychrlil jsem ze sebe otázky a nevěděl, jestli si mám vydechnout úlevou, že Cain je pořád na mé straně nebo být naštvaný, že o tom celou dobu věděl a vědomě přede mnou skrýval pravdu.
Taky to hodně zabolelo.
Myslel jsem, že jsme přátelé.
Já se mu svěřoval se vším. Prakticky i věděl, jakou mám velikost spodního prádla nebo ponožek.
A on mi zatají něco tak důležitého? Navíc, když věděl, že je do toho nějak zapletený Joel a klidně mě nechal, ať žiju dál v nevědomosti?
„Kdy jsi měl v plánu mi to říct? A co Joel? O něm taky víš všechno a nenamáhal jsi se mě pořádně varovat? A ne, to, když jsi mi občas naznačil, že si na něj mám dávat pozor, že není takový za jakého ho považuju, za varování nepočítám,“ nečekal jsem na odpověď na předchozí otázky a okamžitě položil další, jak se mi v hlavě vířily jedna přes druhou a já začínal být víc a víc naštvaný.
„Samueli, zadrž. Ze začátku jsem to možná bral jen jako povinnost, ale věř mi, že postupem času jsem tě začal brát jako skutečného přítele. A co se týká Joela… Je to komplikovanější a já jsem ti nemohl říct víc, než bylo nutné,“ pokrčil rameny Cain.
Věděl jsem, že to myslí upřímně, viděl jsem mu to na očích, ve výrazu jeho tváře, v jeho gestech, ale přesto to dost zabolelo. Jsem prostě v těchto věcech moc velká cíťa. Nemám rád lhaní a přetvářky a přátelství beru smrtelně vážně.
A klidně se mi smějte.
Zíral jsem na něj několik minut a snažil se si to všechno dát v hlavě dohromady. Cain mi upřený pohled oplácel a nesnažil se narušovat můj klid řečmi, za což jsem mu byl vděčný.
Ale i když jsem se zlobil, i když mě to hodně zabolelo, věděl jsem, že mu odpustím.
Měl taky své důvody, a kdykoliv mě mohl nechat být.
Povzdechl jsem si, opřel se o židli a zaklonil hlavu.
„Chjoooo, tohle mě jednou zabije,“ zabručel jsem.
„Tak o tom silně pochybuju,“ odpověděl Cain a bylo vidět, že z něj trochu opadlo napětí.
„Opravdu se ti omlouvám. Nechtěl jsem ti…“ začal znovu Cain, ale přerušil jsem ho mávnutím ruky.
„O tomhle už se nebavme, ano? Stalo se, co se stalo a vrátit to nejde. Budu se s tím muset srovnat, ale stačí mi, když vím, že zůstaneš po mém boku a od teď mi budeš říkat všechno. Můžu se na to spolehnout?“
„Teď už nemá smysl cokoliv tajit, takže ano. A po tvém boku zůstanu s radostí.“
„Fajn,“ zabručel jsem.
„Abych pravdu řekl, nečekal jsem, že se to dozvíš zrovna takhle. Teda vím, že se Victor snaží chránit tohle město a není pro nikoho hrozbou, pokud sám nebude ohrožen, ale netušil jsem, že ti to všechno řekne takhle naplno,“ přiznal po chvilce Cain.
„Situace je prý vážnější než myslel,“ pokrčil jsem rameny, jakoby to vysvětlovalo vše.
„To možná ano, ale…“
„Ale?“
„Měl chvilku počkat, dokud nebudeš připravený. Vím, že se ti to moc nebude líbit, ale na tobě záleží hodně. Ty jsi spouštěč. Ábel je sice klíč, ale to ty musíš všechno začít a spustit to. Proto je potřeba aby sis začal vzpomínat na svůj předchozí život. Bez toho se nepohneme dopředu. Jenže tvá mysl z nějakého, mě doposud neznámého důvodu, stále spí, a dokonce ani Ábelova přítomnost to nezměnila, což celou situaci víc komplikuje,“ začal vysvětlovat Cain.
„Takže podle tebe ještě nejsem připravený?“
„Upřímně? Ne. Jenže to nikdo z nás. Nikdo z nás neví, čemu přesně budeme čelit. V tomhle se věštby a spisy stejně jako slova všech velkých mudrců rozcházejí. S jistotou víme jen to, že ty a Ábel se tomu můžete postavit. A taky to, že budete mít velmi zdatného protivníka.“
Upil jsem piva a vstřebával vše, co mi právě řekl.
„Proč jsi mi nikdy neřekl o Joelovi?“ změnil jsem téma.
Potřeboval jsem znát pravdu aspoň na tohle.
Cain si povzdechl a chvilku upřeně pozoroval své ruce. Tušil jsem, že pravda se mi líbit nebude ani za mák.
„Já jsem chtěl. Ale Rada… Mysleli si, že když budeš u Joela, mohlo by se u tebe něco změnit. Nebo by se Joel díky tobě mohl prozradit.“
„Aha. Takže mě prostě využili. Vím, proč ty plesnivé dědky nemám rád. Ale nečekal jsem, že je budeš tak moc poslouchat a nevarovat mě,“ zamračil jsem se.
„A co jsem měl podle tebe dělat? Já, na rozdíl od tebe, pravidla dodržovat musím. A ti plesniví dědci už několikrát prokázali svou moudrost, tak bys je neměl hned odsuzovat. Dělají věci jen po svém,“ hněval se trochu Cain.
„Jo, pravidla a moudrost. Takže kdyby mě Joel zakousl, jako pouliční krysu bylo by to v pohodě? Hlavně že by byly dodrženy pravidla, co?“ odfrkl jsem a z Cainova výrazu usoudil, že jsem to krapet přehnal.
„Važ svá slova, Samueli. Jsi sice můj přítel, ale to neznamená, že si můžeš dovolit, co se ti zlíbí. I přátelství má své určité hranice. Navíc Rada taky jednala jen podle příkazů,“ z jeho hlasu mě zamrazilo.
Nadechl jsem se, abych mu něco peprného odpověděl i na tohle, ale výraz jeho tváře mě zarazil.
A vlastně měl pravdu, uvědomil jsem si vzápětí, on byl na rozdíl ode mě vázán pravidly, které musel dodržovat. A já vím, jaké to občas bylo, ještě když jsem pracoval pod Joelem. Dělat věci, které vám občas nejsou příjemné, ale vzepřít se nemůžete.
„Promiň, ano?“ řekl jsem smířlivě.
„Všechno dobré?“ zeptal se ještě pro jistotu.
„Kdybys to nebyl ty, už dávno bych na tebe seslal nějakou nepříjemnou kletbu, ale protože vím, jaký jsi, odpustím ti to. Jen bys v budoucnu měl opravdu vážit svá slova. I když… Tohle je jedna z věcí, co se mi na tobě líbí. Teda pokud se nenavážíš do mých věcí. Říkáš si, co chceš, nebojíš se říct pravdu, nebojíš se stát za svou věcí, i když se proti tobě všichni obrátí zády. Tohle se mi na tobě zalíbilo hned od začátku. A musím říct, že bych i já občas tuhle schopnost chtěl mít,“ usmál se Cain a napětí z jeho tváře zmizelo.
„Není problém, můžu tě to naučit,“ zazubil jsem se.
Cain se uchechtl a zavrtěl hlavou.
„Ale teď vážně. Byl bych rád, kdybys mi řekl všechno, co o Joelovi víš. Potřebuju to vědět a potřebuju odpovědi na pár otázek. Vím, že o tom nechceš nebo nemůžeš mluvit, ale prosím tě jako přítele, aspoň na tohle mi dej odpovědi, ať pořád netápu ve tmě jako doposud.“
Cain mě chvíli upřeně pozoroval, než nakonec usoudil, že mu stejně nic jiného nezbude a mám právo vědět aspoň o tomhle celou pravdu.
„Dobrá. Ale musím začít od začátku, z čehož pramení, že se dozvíš věci, které se ti možná nebudou líbit, ale pro budoucí běh událostí jsou nezbytné. Nejspíš ti to měl říct už Victor a asi nebude rád, když se to dozvíš, ale stejně bys pořád naléhal. Popravdě, tohle město a defakto celkově celý řád neřídí Rada mágů, ale rada Nejstarších. O tom, že existují, vědí jen oni samotní a Rada mágů. Je to utajené hlavně z toho důvodu, aby nevznikali zbytečné nepokoje. A právě rada Nejstarších střeží tajemství všech událostí minulých i budoucích, i když celkově do chodu výrazně nezasahují,“ Cain se odmlčel a usrkl piva.
Civěl jsem na něj jak puk a snažil se si v hlavě přebrat, co se mi právě snaží říct.
„Počkej. Takže ti staří děd- chci říct, Rada mágů neurčují pravidla? Jsou jen loutkami?“
„Ano i ne. Celý tenhle systém je složitý a nijak nedůležitý pro to, co ti chci říct. Kdybych to měl zjednodušit, tak Rada mágů má hlavní slovo, oni rozhodují, oni řídí, oni určují pravidla. Ale pokud někdo z Nejstarších řekne „ne“, Rada se musí podřídit a udělat to, co se jim řekne. Nejstarší většinou do chodu nezasahují. Dělají si věci po svém a řeší své vlastní záležitosti. Doposud výrazně zasáhli pouze čtyřikrát. Dvakrát, když jsi ještě nebyl na světě, pak když jsi byl Radě trnem v oku a chtěla tě odstranit no a když se Joel odtrhl. V obou případech má Rada zakázáno zasahovat, ale pro zachování tajemství to mělo vždy vypadat tak, že Rada jde proti tobě, abys nepojal žádné podezření,“ Cain se opět odmlčel a já si opět srovnával myšlenky.
„Takže celý můj život za mě někdo rozhodoval. Pecka. A když už jsme u toho, komu vlastně vděčím za to, že ještě žiju? Komu mám poslat bonboniéru s červenou mašlí?“ zeptal jsem se trochu ironicky.
„Nikdo za tebe nerozhodoval. Tvůj osud už byl určený. Oni ho jen hlídají. Rada Nejstarších se skládá ze sedmi členů. Teď už teda jen ze čtyř. Jedním z nich je, nebo spíš byl, Joel, jako vůdce vlkodlaků. Další je Victor, coby vládce upírů. Pak je tam Narcis, král mágů, toho jsi mohl letmo potkat, když ti Rada mágů sdělovala pravidla.“
„Hmmmmm…“ snažil jsem se rozvzpomenout, „jo! Ten černovlasý chlápek co stál v rohu místnosti, tvářil se značně znuděně a vypadalo to, že každou chvilku usne?“
„Ehm,“ zakuckal se Cain, protože si zrovna usrkl piva.
„Jo, tak toho si pamatuju. Páni, kdybych věděl, že je tak důležitý, potřásl bych mu rukou,“ hvízdl jsem a zakřenil se.
„Ach jo. Ty se fakt nikdy nezměníš. Ale zpátky k věci. Další z Nejstarších je Kaleb král Fey. Toho neznáš, ale mohl jsi o něm slyšet. Nikdy se moc neukazuje, v podstatě se z rady ukazuje nejmíň, ale rozhodně si ho nechceš znepřátelit. A to myslím smrtelně vážně. Klidně si troufnu tvrdit, že je z nich nejnebezpečnější. Další byl Darwun, král trpaslíků a Marin, vládce víl. Oba dva bohužel dostal Joel při své vzpouře. Od té doby se trpaslíci a víly stáhly, a moc nevystrkují nos. Teda až na výjimky samozřejmě. Nevím, jestli by bojovali za naši věc, pokud by došlo k nejhoršímu, ale i oni by přišli o hodně, takže je to pravděpodobné. No a poslední je Dargos. Toho jediného osobně moc neznám, ale je nejstarší vůbec. Je to vládce draků. A pokud se s ním někdy setkáš, udělej všechno, co ti řekne.“
Čuměl jsem na Caina jako sůva z nudlí.
O všech vyjmenovaných rasách jsem samozřejmě slyšel. S trpaslíky i vílami jsem už měl co dočinění. O feyích jsem věděl, ale potkat bych je fakt nechtěl, vzhledem k tomu, co jsem o nich četl, ale draky jsem doteď považoval za pouhý mýtus a legendu.
„Počkat. Draci? Já myslel, že neexistují!“
„Na každém šprochu pravdy trochu. Jak se říká. Je jich už jen několik desítek. A většina z nich je už velmi starých, neschopných boje a jen čekají na nevyhnutelné. Proto se o nich neví a nemluví.“
„Doufám, že jednou někoho z těch draků potkám!“ zaradoval jsem se jako malé dítě, co právě objevilo sedmý div světa.
Ale pak jsem se zarazil.
„Počkat! Něco mi tu nesedí. Jak to, že o tom toho tolik víš, když to má údajně vědět jen Rada? A pokud vím, ty v Radě nejsi?“
Cain si povzdechl. Vypadalo to, že s odpovědí váhá, jakoby se mu to, co chtěl říct, zapříčilo v hrdle.
„Narcis je můj otec,“ vypadlo z něj po chvilce.
„Tak to mě poser na holé záda!“ zahvízdal jsem.
„Šššš! Ticho!“
„Tak moment,“ zarazil jsem své nadšení, když mi docvakla další věc.
„To, že jsi Narcisův syn, musí vědět i ostatní, ne? Tak proč Victor Alexovi řekl, že tě má zabít, pokud bys nebyl tak úplně na mé straně? Nepoštval by si tím Victor tvého otce proti sobě?“
„Victor mě chtěl zabít? A já si říkal, co za nepříjemný tlak cítím celou dobu v zátylku. No, pravda je ale taková, že to není až takové překvapení. Victorovi tohle město v podstatě patří. Má právo zasahovat do událostí a rozhodovat plným právem i o tom, co se stane se členy ostatních ras. Navíc, je známo, že mám se svým otcem řekněme…velmi napjaté vztahy, a pokud bych nebyl na tvé straně a Victor mě nechal zabít, pravděpodobně by mu poslal ještě kytici růží jako poděkování.“
„Pravá rodičovská láska, co?“ ušklíbl jsem se.
A zároveň si vzpomněl, jak se Victorovi moc nezamlouvalo, že za Cainem půjdu.
Teď už dávala spousta věcí smysl.
„Takže Joel byl taky v radě. A co pak? Co se přesně stalo?“ navázal jsem tam, co jsem chtěl původně vědět.
Cain byl očividně rád za změnu tématu.
„Když se ostatní dozvěděli, že Joel se snaží o převrat, že se snaží vyhubit celou lidskou rasu, byl postaven před soud, aby se zpovídal ze svých činů. Dopadlo to tak, že se všem vysmál a se svými stoupenci způsobili doslova jatka. Nebyl jsem u toho přímo, ale slyšel jsem, že museli zasahovat Dargos s Kalebem a teprve tehdy se jim je podařilo zastavit a vyhnat. A Joel samozřejmě přežil, což se o mnoho z těch, co byli u rozsudku přítomný, říct nedalo. Během té události padli i Darwun a Marin. Byl to prý tvrdý a krutý boj. Do té doby jsem si myslel, že Joel je jen vůdce vlkodlaků, ale musí za tím být i něco víc, protože jako vlkodlak by tolik síly mít nemohl. No a zabitím dvou vládců ras si samozřejmě Joel podepsal rozsudek smrti. Vše pak vyvrcholilo, když nechal vyvraždit Ábelovu rodinu, čemuž nikdo z nás nedokázal bohužel zabránit.“
„Tušil jsem to. Ale stejně, proč už jste dávno nezakročili, když víte co je zač? Proč jste mě nechali stát po jeho boku, když je tak nebezpečný i pro mě?“
Cain si povzdechl.
„Joela zabít nemůžeme. Pokud by to někdo z nás udělal, rozpoutal by se sled událostí, kterým se snažíme zabránit. Ten parchant to věděl. Celou dobu. Proto se tak pojistil. A co se týče tebe, ne všichni z toho byli nadšení, ale většina si myslela, že když mu zůstaneš po boku tak si buď vzpomeneš, nebo Joel udělá nějakou chybu. Pokud totiž poruší pravidla, kterými je vázán, bude rada Nejstarších schopna zasáhnout. Pokud by sis vzpomenul a probudila se tvá síla, byl bys schopný ho zastavit, aniž bys spustil řetězovou reakci.“
„Nějaký druh kletby?“
„Dá se to tak říct. Spojil se s démonem z dávné minulosti a uzavřeli spolu kontrakt, který ho chrání a nás nutí držet se dál.“
„Čím dál lepší.“ zabručel jsem.
„Samueli, já vím, že tohle není pro tebe zrovna nejjednodušší. Byl jsi vržen do víru událostí, o kterých si až doteď neměl ani tušení. Ale věř mi, když ti říkám, že máš na své straně přátele, o které se můžeš opřít a kteří ti pomůžou, i když o nich pochybuješ. I když jsou na tomhle světě mezi rasami rozepře, i když někdy dojde ke krveprolití, nikdo nechce přijít o to své. Victor miluje tohle město, Kaleb zase temnotu podzemí, Dragos hory na severu. Každý z nich tu má něco, co chce chránit, i když to tak občas nevypadá. Ano, jsou chladní a neteční, nedokážou si vyřešit své problémy, když se objeví nějaká rádoby pijavice nebo se nějaká kletba vymkne kontrole, či Fey někomu zamotají hlavy. Tohle všechno jsou ale téměř banality s tím, co by mohlo přijít. A až půjde do tuhého, tak jsou ochotni riskovat i své životy a zachránit všechno co půjde. I když to dělají z větší části ze sobeckých důvodů než z lásky k lidské rase, můžeš to brát jako velkou pomoc.“
„Jo, je toho na mě trochu moc. Ještě před pár dny jsem byl jen obyčejný lovec na volné noze, co spal se svým bývalým nadřízeným, kterého považoval za svůj vzor a svého přítele,“ pousmál jsem se hořce a pořádně si loknul už zvětralého a teplého piva.
„Věř mi, že bych ti rád nějak pomohl, ale v tomhle jsem v koncích. Taky mě mrzí, jak ses to musel dozvědět a co si musel podstoupit. Vím, jak moc ti na Joelovi záleželo, vím, co pro tebe znamenal, a kdyby se to dalo udělat jinak, neváhal bych.“
Cain se povzbudivě pousmál, a já věděl, že to myslí vážně.
„Díky. Cením si toho. A co teď? Co bude dál?“
„Zatím musíme čekat a snažit se tebe s Ábelem udržet naživu. Až Joel zjistí, že víš pravdu, jakože si myslím, že už to dávno ví, nebude váhat. Obětoval příliš, aby se dostal tam, kde je teď a nenechá si to jen tak sebrat. Od teď nebude nic jednoduché a nebudeš mít ani chvilku klidu, ale Nejstarší stojí při tobě, i když to tak možná občas nevypadalo a vypadat nebude, ale i jim by se spousta věcí zkomplikovala, pokud bys ty nebo Ábel umřel. A to samozřejmě nedopustí. Na to jsou příliš pyšní.“
„Hmmm, takže abych to shrnul. Ábel je klíčem k zastavení apokalypsy, co má přijít, já jsem spouštěč. Z nějakého neznámého důvodu se ale má síla stále neprobouzí. Hlavním cílem v tomhle bordelu je Joel, kterého ale nemůžete jen tak zabít, protože by to celý konec světa jen urychlylo. Zabít ho můžu jen já, ale v současném stavu bych si ani neuprdl. A celé to řídí banda pošuků, co se snaží chránit své území. Zapomněl jsem na něco?“
„Ne. Jen bys jim neměl říkat pošuci. Vážně bys měl trochu ctít autority. S takovou dlouho nepřežiješ,“ povzdechl si Cain.
„Autority nectím doteď a žiju. Kromě toho, nemám s tím problém, pokud se ten, co je vysoce postavený chová normálně, ne jako sebestředné, namyšlené pako, co sežralo všechnu moudrost světa. A ne, i když je to vládce Fey, který už je tu několik tisíciletí, neznamená to, že všechno ví a musí se chovat nadřazeně,“ zamračil jsem se.
„Jenže tohle si sice můžeš myslet, ale těžko jim to vysvětlíš. Každopádně být tebou, neznepřátelím si je. Jejich pomoc se ti bude hodit, i když ti to teď možná není po chuti.“
„Fajn. Budu se snažit. Ale ještě mám jednu otázku. Co když se má síla neprobudí?“
Viděl jsem, jak sebou Cain lehce škubnul, a pak na mě upřeně pohlédl.
Připadalo mi, jakoby si ani nechtěl připustit, že by taková situace mohla nastat. Jenže já byl pragmatik. Vždycky jsem ve všem něco hledal.
„Musí se probudit,“ zamumlal nakonec Cain a sklopil pohled.
„Ale co když…“
„Probudí se, Samueli. Je to tak předurčeno, tak se stát musí,“ odpověděl trochu ostřeji Cain, když jsem nebyl spokojený s jeho první odpovědí a dožadoval se lepšího vysvětlení.
Otevřel jsem pusu, ale Cainův varovný pohled mi ji zase zavřel.
No co, tak se zeptám příště nebo to zkusím na Victora.
„Mimochodem, nebudeš mít problémy, že si mi prozradil to velké tajemství?“ změnil jsem pro jistotu téma.
„Neboj. Dokážu si poradit. Navíc, je to i pro jejich dobro. Mlčení teď nikomu moc nepomůže,“ pokrčil rameny Cain.
„No, víc už se toho stejně asi nedozvím. Jsem ale rád, že si mi to řekl a jsem nesmírně rád, že jsi na mé straně. Popravdě, vůbec jsem netušil, co udělám, kdybys mi řekl opak.“
„Pochyboval jsi o mně?“
„Ne. Ani ne. Jenže… O Joelovi jsem si taky myslel, že je můj přítel, že ho znám a podívej, jak to dopadlo,“ ušklíbl jsem se.
Cain na to nic neřekl a jen přikývl.
Věděl jsem, že se na mě nezlobí, on by se na mém místě zachoval stejně.
„Budu teď bydlet pravděpodobně nějakou dobu u Victora. Ne, že by se mi to nějak zamlouvalo, ale jinou možnost zatím nemám.“
„Kdybych se dozvěděl něco nového, dám ti vědět,“ přikývl Cain.
Oba jsme pak dopili už teplé chcanky, zaplatili a vyšli z hospůdky.
Venku jsem se zhluboka nadechl a zavřel oči.
Chvilku jsem jen tak stál a cítil na sobě pohledy obou mužů, ale potřeboval jsem na okamžik vypnout.
Do reality jsem se vrátil ve chvíli, kdy jsem na tváři ucítil prsty a podmanivá vůně osoby mi okamžitě prozradila, který z nich mě to ruší v mé meditaci.
„Dopadne to dobře. Uvidíš,“ zašeptal Cain.
Dřív než jsem stihl jakkoliv zareagovat se ale stáhl a zmizel.
Chjo. Tohle vážně nesnáším.
Zamračeně jsem se otočil na Alexe, který stál za mnou a vypadal trochu naštvaně.
„Jdeš? Ještě se musíme stavit pro mé věci,“ a aniž bych čekal na odpověď, vydal se k autu.

V domě se nic nezměnilo. Jen působil prázdně a opuštěně, což mě docela zamrzelo. Taky se mi vrátili vzpomínky na Joela a na to, co jsme spolu prožili. Právě můj dům byl totiž nejvíce svědkem našeho milostného propojení a naší vášně.
Povzdechl jsem si a zavrtěl hlavou.
Alex se na mě tázavě podíval, ale neměl jsem náladu mu cokoliv z toho, co jsem momentálně cítil, vysvětlovat. Nehledě na to, že by to stejně nejspíš nepochopil a jen se mi vysmál.
„Půjde to rychleji, když se rozdělíme. Běž do koupelny a sbal všechno, co tam najdeš. Tašky jsou v předsíni v posledním šuplíku. Já si půjdu sbalit do ložnice a vyzvednu pár věcí, které bych mohl později potřebovat,“ na odpověď jsem nečekal a vyšel po schodech do druhého patra, kde na konci chodby byla má ložnice. Koupelna byla hned vedle, takže jsem měl v plánu, jak si půjdu zpátky do suterénu pro zbraně a jiné pomůcky, houknout na Alexe, kde budu, kdyby měl potřebu mi pomoct.
V ložnici jsem se moc dlouho nezdržel. Věci jsem naházel do velkého kufru, a aniž bych se nějak moc rozhlížel, rychle jsem vypadl.
Příliš mnoho vzpomínek.
Cestou jsem nakoukl do koupelny, kde Alex právě zápasil s mými hygienickými potřebami a houkl na něj, že budu dole v suterénu.
Tady to bylo lepší.
Tady jsem byl ve svém živlu.
Mnohem opatrněji než při zabalování věcí, jsem potřebné zbraně ukládal do speciálních pouzder, aby se při přepravě nepoškodily. Chtěl jsem vyzvednout ještě pár ochranných amuletů, nějaké lektvary a potřebné pomůcky, ale k tomu už jsem se nedostal.
V polovině práce mi totiž zapípal mobil oznamující příchod sms.
Chvilku jsem nevěřícně zíral na displej, protože tohle jsem fakt nečekal.
Musíme si promluvit. Roh dvacáté a páté. Deset minut. Joel.
Kousl jsem se do rtu. Právě jsem se snažil vypořádat s jeho zradou a on mi pak jen tak napíše?
Jenže…
Co když se v něm přece jen něco hnulo a chce si promluvit?
Ne, nejsem naivní, ale ty roky, které jsme spolu strávili, se přece jen musely někde odrazit.
Vykoukl jsem ze dveří, a když jsem Alexe nikde nespatřil, rozhodl jsem se to risknout.
Když půjdu pěšky a vyrazím hned, stihnu to akorát za těch deset minut.
Takže Joel musel vědět, že jsem v domě.
Nechával ho snad hlídat a čekal, až se objevím?
V tom případě mě mohl zabít kdykoliv by chtěl. Takže to jen víc utvrzovalo mé přesvědčení, že si chce skutečně jen promluvit.
Potichu jsem vyklouzl z domu, přeběhl úzkou pěšinku a zadní brankou se vydal nejkratší cestou k místu setkání.
Čekal na mě přesně na rohu, ale nebyl sám.
První rána do žaludku mi vzala vzduch z plic a donutila mě hluboce se předklonit.
Okamžitě následovala další.
Slyšel jsem, jak něco křuplo v mém obličeji a zatmělo se mi před očima.
Zvedl jsem ruce na obranu, ale útočník se semnou moc nepáral.
Klesl jsem na koleno, když mě dobře mířená rána do spánku uzemnila a já cítil, že velmi brzo ztratím vědomí.
Z očí mi vyhrkly slzy bolesti a z rozbitého nosu chcala krev.
Do prdele práce. Jsem lovec a nechám se takhle hloupě dostat.
Jsem vážně idiot.
Svalil jsem se na zem jako pytel brambor a snažil se udržet co nejdéle při vědomí.
Viděl jsem, jak se ke mě blíží Joel, který se zastavil u mé hlavy, přidřepl si a dost nešetrně mi za vlasy vytáhl hlavu nahoru, aby se mi mohl podívat do očí.
Osten bolesti i přes zastřené vědomí mou projel jako šíp, když jsem pohlédl do jeho tváře. Tohle už nebyl ten Joel, kterého jsem znal.
Sírově žluté oči na mě hleděli s opovržením a znechucením, tvář byla zkřivená v kruté grimase a rty sevřené v pevnou linku.
Chvilku si mě jen prohlížel, než mě pustil a moje hlava se žuchnutím dopadla na zem.
Do očí se mi valila další krev, tentokrát z rozbitého čela a já se konečně propadl do kýženého bezvědomí…

Dodatek autora:
Tak po dlouhé době další kapitola, kde se v podstatě nic neděje, jen se kecá a kecá a kecá. Defakto se ale všechno objasní a Sam konečně dostane odpovědi na své otázky. A co bude příště? Sam je v pěkné bryndě. Dostane se z toho?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.