Izanami a Izanagi – autor topka
Patří mezi původní božstva panteonu šintó.
Izanami no Mikoto (伊弉)
Izanagi no Mikoto (伊弉諾)
Izanami označována zároveň jako bohyně života i bohyně smrti. Podílela se na vzniku světa tak, jak vypadá dnes, ale zároveň na Zemi přinesla smrt.
Společně s Izanagim tvořili neznámější božský pár, známý jako Stvořitelský pár a mají důležitou roli v japonských mýtech. Patřili mezi sedm božských pokolení. Dostali za úkol zpevnit zemi, aby na ní mohli žít i lidé. Když společně splnili svůj úkol, rozhodli se zplodit potomstvo.
Poprvé se jim narodila pijavice a další pokusy se jim to také nepovedly. Vrátili se proto zpátky k nebeským božstvům pro radu.
Dozvěděli se, že Izanami promluvila jako první, když pochválila svého manžela a svedla ho, a proto přišel tento trest. Vědomi si svých chyb a držíce se pokynů nebeských božstev, se tedy vrátili na zem, kde vše, tentokrát již správně, zopakovali.
Narodilo se jim osm japonských ostrovů a velké množství božstev. Když Izanami porodila boha ohně, smrtelně se popálila a na to odešla do podsvětí Jomi no Kuni.
Izanagi po své ženě tesknil tak moc, že se rozhodl za ní jít. Jako vstup do podsvětí využil vchod v kraji Izumo. Hned, jak se potkal se svou manželkou, začal ji přemlouvat, aby se s ním vrátila. Tak dlouho naléhal, až nakonec souhlasila s tím, že se to pokusí domluvit. Nabádala svého muže, aby na ní počkal a nesledoval ji. Jenže Izanagi neposlechl. Vydal se za ní a když našel její tělo již v rozkladu, vyděsil se a utekl. Izanami se rozzlobila a vyslala za ním pronásledovatele, pekelné stařeny šikome a strážce podsvětí, aby ho zabili. Přesto všechno se Izanagimu podařilo utéci.
Při svém útěku využil nezvyklou obranu. Dostal se k bráně do podsvětí, kde se nacházely tři vzrostlé broskvoně. Izanagi tyto plody a naprostou přesností házel po svých pronásledovatelích a tím se mu podařilo uniknout
Od té doby se v Japonsku říká broskvím Božské ovoce, které má mít moc ochraňovat a pomáhat ostrovním smrtelníkům.
Izanami se nemohla za svým bratrem dostat a byla vážně rozzlobena, že její bratr a zároveň manžel unikl. Ten zavalil vchod do podsvětí obrosvkým balvanem.
Prohlásila tedy, že každý den zabije 1000 lidí a přivodila tím na Zemi smrt. Izanagi na to reagoval tím, že postaví 1500 porodních chýší, jinými slovy – denně zplodí 1500 svých potomků.
Když se Izanagi dostal ven z podsvětí, odešel k řece, aby ze sebe smyl nečistotu z podsvětí. Při této očistě se narodila božstva.
Tento jeho čin se stal základem pro očistné rituály.
Jiné zdroje uvádějí, že Izananino tělo, bylo po porodu boha Ohně, odneseno do podsvětí, do příbytku mrtvých. Izanagi se tam vydal, aby požádal místní vládce o tělo své ženy. Po dlouhém čekání však otevřel dveře, i když to měl zakázáno. Ucítil zápach smrti a následně tam našel rozkládající se tělo své ženy. Izanagi, na něhož toto mělo neblahý dopad, se ihned rozhodl vrátit se do světa živých.
Cítil se po návratu nečistý, rozhodl se tedy vykoupat v řece Kamo.
Z tohoto činu se narodila další božstva.
Když se Izanagi chtěl očistit, smýt ze sebe všechny nečistoty podsvětí, které na něm ulpěly, odkládal postupně své šatstvo, z jehož každého kousku se zrodilo další božstvo. Při samotném omývání těla, se narodili další, z nichž pak tři označil jako své vznešené děti. Z jeho nosu vyšel Susanoo, bůh moře a bouře, z pravého oka bůh Měsíce Tsukuyomi, z levého pak Amaterasu, bohyně světla a zakladatelka císařského rodu.
Ať už byla verze jakákoliv, vždy se stejným závěrem. Japonsko má svá významná božstva, které uctívají do dnešní doby.
V minulosti, v nejstarších dobách, se sídlo kami – bohů, ohraničovalo provazem z rýžové slámy. Stavěl se plot, aby částečně, či úplně zabránil pohledu na posvátné místo.
První svatyně se stavěly již v období Kofun, avšak nejstarší zachovalé jsou z 11 a 12 století.
Chrámy se často po určité době, 20 let, přestavovaly, či zcela zbouraly a hned vedle se postavily nové, stejné jako ty předešlé. Tím se měla obnovit jejich rituální čistota. Dnes můžeme v Japonsku najít několik miliónů svatyň.
Zastřešené svatyně mívají podobu běžných obydlí a v každém je uložen předmět, který je považován za sídlo bohů. V těchto případech, se věřící shromažďovali vždy ve venkovních prostorách. Do vnitřního prostoru svatyně může vstoupit pouze kněz.
S bohy se také často v různých podobách setkáváme v mangách a anime.
Mezi nejznámější patří například Naruto, Tsubasa: Reservoir Chronicle, Fairy Tail.
děkuji za toto moc zajímavé psaní zase sem o něco chytřejší 😀
když jsem se teď dívala na některá anime, tak mi došlo, jak hodně v nich právě využívají božstva v různých podobáh. Ale zaujalo mě, že nejvíc vlastně rod Uchihů v Narutovi. Izanami, Izanagi, Susanoo i Amaterasu, možná měli za to, že jsou nejsilnější 🙂 I když pravda je, že s nimi byl hodně velký problém 🙂 Některé věci jsou o japonských božstvech opravdu zajímavé a mají fakt pěknou historii 🙂 A mě se i hlavně líbí, jak se v Japonsku staví k náboženství. 🙂
My děkujeme za komentík 🙂