Zima v Japonsku

ZIMA V JAPONSKU – autor – Is

Klimatické podmínky jsou v Japonsku velmi různorodé, což je způsobeno hornatostí a protaženým tvarem hlavního souostroví. Podnebí Japonska je ovlivňováno monzuny. Sever území má chladné, střed mírné a jih subtropické podnebí. Teploty v zimě se pohybují mezi -9° C až +16 ° C. Nejsušší měsíc je leden – pouze se 45 mm srážek.
Japonsko je ostrovní země, a proto je podnebí země ovlivněno mořskými vlivy. Západní pobřeží Japonska patří do oblasti Japonského moře, nad ním každou zimu foukají směrem k pevnině silné a studené severozápadní větry pocházející ze Sibiřské arktické oblasti, nad Japonským mořem se tyto studené a suché větry smíchají s teplým a vlhkým vzduchem pocházejícím z teplého Cučimské mořského proudu. Spojením obou vzduchových hmot vznikne na sněhové přeháňky bohatá vzduchová masa, která každoročně způsobí silné sněhové kalamity a bohatou, až několika metrovou, sněhovou nadílku především na ostrově Honšú, západně od masivu Japonských Alp. Oblast země nejvíce zasažena tímto meteorologickým fenoménem je prefektura Akita, která je proto v Japonsku známá i jako sněhová země.
Východní a jižní pobřeží země charakterizuje mírná zima, což způsobují teplé oceánské proudy proudící v okolí východních břehů Japonska.
V Tokiu, které se nachází v této oblasti, jsou sněhové přeháňky během zimy ojedinělé, teplota výjimečně klesne pod 10 stupňů Celsia.
použitý zdroj: 10-22-2016 https://cs.wikipedia.org/wiki/Geografie_Japonska

mapka

Mapka (od Tomonori Asada) znázorňuje sněhovou pokrývku typickou pro jednotlivé oblasti Japonska. V Subtropických oblastech je v části vyšších nadmořských výšek. Na severu si všimněte 774 cm sněhové pokrývky právě ve výše zmiňované prefektuře Akita na ostrově Honšú.

onsen

Prefektura Nagano, Džigokudani Onsen.
http://read-jam.com/scenery/amazingly-cute-snow-monkeys-soak-in-hot-springs-in-japan/

ranpuchy

Rampouchy z Misocuči – je jeden z japonských přírodních divů. Vzhledem k extrémně nízké teplotě během zimy, vytváří voda stékající z hor, tyto nádherné rampouchy. Tento cíl není příliš populární, takže místo není přeplněné turisty ani o víkendech.

saitama

Čtvrť Saitama pokrytá tlustou vrstvou sněhu. Sníh je bezpochyby krásný, ale má i svou stinnou stránku. Je velmi těžké se pohybovat po městě s tlustou vrstvou sněhu, vlaky mívají zpoždění a stanice jsou přeplněné.

gifu
Shirakawago v prefektuře Gifu – světové kulturní dědictví UNESCO od roku 1995 je osvětleno
v sobotu a neděli večer v lednu a únoru. Sníh napadne obvykle do výšky jednoho až dvou metrů.

nádraží
Když pojedete jednu hodinu vlakem z centrálního Toyama City (JR Toyama stanice) na Tateyama nádraží. Tak si můžete vychutnat obrovskou sněhovou zeď.

http://www.japan-guide.com/e/e7553.html

sněhuláci
Nebo ozdobit sněhuláky, které vám budou připraveny 😀

saposro
SAPPORO
http://www.intrepidtravel.com/japan

Zimní festival v Sapporu se koná každý rok v únoru již od roku 1950, uvidíte tady ledové sochy, sníh, skluzavky, bludiště…

kjéto

KJÓTO

A LIDÉ DOMA…

Japonsko je v tisku, na internetu i kdekoliv jinde zobrazováno jako technologický ráj, kde jakékoliv WC připomíná minimálně to ze Star Treku. Prakticky všude zde ale chybí natolik základní věcí jako je centrální vytápění a termální izolace. Tradičně jsou místní domy stavěny na maximální průtok vzduchu. Když je léto a 25-30°C, tak je to ideální, ale v zimě…

Japonci mají k domům úplně jiný přístup. Cílem je „zasadit“ dům do okolní krajiny. Zateplování domů často chybí. Mezery mezi sloupy vyplní dřevěný rám z lamel, které jsou slepeny z rýžového papíru. A i když v posledních letech nahradily papír další moderní materiály – sklo a dřevěné stěnové panely, mnozí Japonci raději stále používají ruční papír.

Zima je pro většinu Japonců trénink v otužování.
Japonci se snaží ušetřit za energie, takže mnozí nepoužívají nic než čepice a zimní bundy venku i uvnitř.

Vzhledem k častým zemětřesením systém trubek a cirkulace vody není pro Japonsko to pravé, přesto to nemusí znamenat, že vám bude zima.

Vyhřívaná podlaha
Ale pro ty, kteří nechtějí chodit v bundě a čepici a rukavicích i doma, pak tu je řada možností jak se zahřát. První možností je najít i byt, který má vyhřívanou podlahu yukadan . Takové byty jsou trošku dražší, ale podlaha vám vyhřeje celou místnost krásně, takže už nemusíte zapínat nic jiného.

Vyhřívaný koberec Hot Mat
Je varianta vyhřívané podlahy jen s rozdílem, že podlaha je ohřívaná plynem a koberec je na elektrickou zástrčku. Na tuto podložku můžeme dát futon bez starosti, že se koberec přehřeje a začne hořet.

Přímotop
Existuje mnoho typů např. olejové, elektrické, plynové. U plynových by se mělo větrat nebo mívají tlačítko na vyčištění vzduchu. Většinou vás plynový přímotop varuje, že je čas vyvětrat nebo zmáčknout „větrací knoflík“ a počkat.

Ohřívací láhev
V případě japonských ohřívacích láhví platí, že není láhev jako láhev a bez kawaii motivů by to moc nešlo…

Kotatsu 
Je to nízký stůl s elektrickou zásuvkou. Většinou se sejde celá rodina u Kotatsu a jí a pije čaj a sleduje TV a vylézá zpravidla jen na záchod a do koupelny.

doma
http://highlife.sk/vdaka-genialnej-prikryvke-nebudes-chciet-opustit-postel/

Ohřívací pytlíčky tzv. Kairo
Vhodné do zimních dnů a na cesty, nebo když jste nemocní. Jsou samolepící, anebo bez lepítka. Zachrastíte a substance v pytlíku začne hřát. V případě, že jste nemocní, tak ty s lepítkem se nalepí za krk. Pytlíčky se prodávají v baleních po 10 a stojí kolem 300yenů.

AC Klimatizace
Je drahým vytápěním, pokud máte dost financí, není to ale problém.
zdroje: http://zestinusakur.blog.cz/1604/jak-se-zahrat

http://www.menstyle.cz/4-veci-ktere-vam-nikdo-nerekl-o-bydleni-v-japonsku.html

http://buildguide.info/cs/pages/365649

2 thoughts on “Zima v Japonsku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.