Japonské čaje – část 1. – dělení japonských čajů

Máme tu další článek, tentokrát od Bee. Kdo by neznal tuhle tekutinu, která se může pít za studena i za tepla, dokonce i s mlékem? Asi nikdo takový není. Někdo pije čaj méně, někdo více, každopádně kde má počátek? Co bylo příčinou? Kolik je vůbec druhů čajů a jak probíhá čajový obřad? To vše se dozvíte v několika částech pojednání o japonských čajích…

 

Zelené čaje
Japonské zelené čaje jsou proslulé péčí, jež je jim věnována. Téměř všechen v Japonsku produkovaný čaj je zpracován jako zelený, černé čaje jsou raritou. Většina výroby je určena pro domácí spotřebu, exportována je jen malá část.

Druhy zelených čajů:

Bancha
Čaj z velkých listů
Velké, hrubé listy se sbírají při podzimní sklizni.

Japan Genmaicha
Japonský zelený čaj Sencha s praženou rýží. Vyznačuje se jemným nálevem s typickou chutí lehce pražených oříšků. Výborný nápoj na celodenní popíjení či k jídlu.
Oblast: Sencha: Ujitawara, Kyoto, Japonsko; Rýže: Nara, Japonsko

Kabusé Okuyutaka Kari
Výtečné kabusé ze zahrady dodavatele čajů pana Katahiry, který se svými kabusé vyhrává čajové soutěže. Lístky jsou důkladně zpracovány z keříků čajovníků kultivaru Okuyutaka do tvaru jehliček temně zelené barvy a v suchém stavu vydává nasládle mléčné, svěží aroma. Má nasládlou a mléčnou chuť se svěžestí lučních květů.
Oblast: zahrada pana Katahiry, okolí vesnice Nunosawa, prefektura Shizuoka, Japonsko

Sencha
Nejběžnější japonský čaj
Sencha se pěstuje na nezakrytých polích a upravuje napařováním, kvalita se liší podle třídy. První sklizeň shincha (nového čaje) začíná přibližně za měsíc od začátku vegetačního období. Přibližně za 10-20 hodin je čaj napařen (horké páře je vystaven asi 10-15 sekund) – zabrání fermentaci. Dále je svinován, sušen a pečlivě tříděn. Neobsahuje prach a stonky.

Sencha Shiza
Velmi dobrá sencha z poměrně málo rozšířeného kultivaru Shizu 7132, který je vyhlášený pro své skvělé aroma, ale je velmi těžké zpracovat lístky do ideálního vzhledu.
Oblast: okolí vesnice Nunosawa, Shizuoka, Japonsko
Sencha Sunrouge
Chuťově je čaj velmi osobitý, chuť je nahořklá, ale zajímavá, v aroma lze cítit lehké tóny malin a ostružin. Velmi krásná je barva nálevu, která jde dle kvality použité vody do namodralých až nafialovělých odstínů. Zajímavého efektu (a také vyšší vstřebatelnosti pozitivních látek) lze docílit tím, že se do čaje přidá několik kapek citrónové šťávy. Čaj pak dostane výrazně růžovou až purpurovou barvu.
Zajímavost: V Japonsku málo rozšířený a vyznačuje se vysokým obsahem antioxidantů, flavonoidů (katechinů), obzvláště anthokyaninu, který je v současné době pečlivě zkoumán v několika studiích. Dosavadní závěry ukazují jeho výjimečné pozitivní účinky pro lidské tělo, z nichž se ve vědecké literatuře zatím zmiňuje účinek anthokyanidů na lidský zrak, výrazné protizánětlivé účinky (zkoumán byl pozitivní vliv na záněty střev), preventivní vliv na kardiovaskulární systém, antivirové a antibakteriální účinky atd.
Oblast: ostrov Tokunoshima, který se nachází mezi Tchajwanem a ostrovem Okinawa, Japonsko

Sencha Okumidori Kirishima
Velmi dobrá sencha z oblíbené horské oblasti na ostrově Kjúšů. Vyniká výraznější sladkostí a je často používán na výrobu čajů Gyokuro. V tomto případě se projevuje krásným, živým a šťavnatým tónem.
Oblast: Kirishima, pref. Miyazaki, Japonsko

Sencha Sakimidori Santaidou
Výtečná a atraktivní sencha z ostrova Kyushu [:kjúšů:], z malinké horské oblasti Santaidou, která je zasvěcená pěstování čaje. Lístky byly zpracovány metodou středního napaření a poté s největší pečlivostí srolovány do tvaru drobných, lesklých, smaragdově zelených jehliček. V suchém stavu vydávají příjemnou, sladce ovocnou vůni a po zalití je čaj krásně živý, výrazně květový až nasládlý.
 Oblast: prefektura Kagoshima, ostrov Kyushu, Japonsko

Sencha Surugawase
Velmi dobrá sencha, která je v Japonsku velmi málo rozšířená. Zaujme velmi pěkným, květinovým aroma, silnějším tělem a výraznější živostí. Barva nálevu je zlatožlutá.
Oblast: Makizono, prefektura Kagoshima, Japonsko

Sencha Yabukita
Základní, příjemná sencha pro každodení popíjení. Svěží a lehká chuť.
Oblast: Chiran, prefektura Kagoshima, Japonsko

Sencha Yabukita Miyazaki
Velmi dobrá sencha z oblasti Miyazaki na japonském ostrově Kjůšú. V chuti se projevuje mírnou nasládlou chutí a jemnou svěžestí lístků Yabukita. Vytváří v šálku příjemnou svěží a atraktivní chuť.
Oblast: oblast Nobeoka, Miyazaki, prefektura Kagoshima, ostrov Kjůšů, Japonsko

Gyokuro
Prvotřídní druh zeleného čaje z mladých výhonků. Lístky pro výrobu kvalitního čaje Gyokuro jsou ručně sbírány z čajových keřů, které byly po dobu 21 – 24 dnů stíněny před slunečními paprsky. Prvních deset až čtrnáct dnů jsou čajové keříky stíněny zhruba ze 60% za pomoci bambusových rohoží. Poté je na bambusové rohože nakladena sláma a po zbývající dny do sklizně jsou čajovníky stíněny až z 95%. Tato procedura stínění má zásadní vliv na chuť čaje. Stín zamezuje probíhání fotosyntézy a podporuje hromadění aminokyselin (sladkost). Zároveň zabraňuje tvorbě taninů (menší svíravost). Viditelným výsledkem je také typická tmavě zelená barva lístků. Sbírají se pouze mladé lístky, čaj je napařován, svinován a pečlivě tříděn. Neobsahuje stonky, prach a příliš malé nebo velké lístky. Jeho výroba vyžaduje mnoho ruční práce, což se projevuje ve skvělé kvalitě ale i vysoké ceně.

Gyokuro Matsu no Midori
Velmi dobré gyokuro z vyhlášené oblasti Uji. Příjemná sladkost snoubená s jemnou hořkostí a chutí umami. S typickým charakterem čajů z této malé, ale tradiční pěstitelské oblasti.
Oblast: Uji, prefektura Kyoto, Japonsko

Gyokuro Saemidori Kagoshima
Stíněný zelený čaj vyrobený z lístků rostoucích na organických zahradách v prefektuře Kagoshima. Typická nasládlost a plnost je doplněna o příjemný oříškový tón.
Oblast: prefektura Kagoshima, Japonsko

Gyokuro Fuuki
Fuuki = vysoce hodnocené a respektované věci. Velmi vysoká třída čaje Gyokuro. Ručně zpracované smaragdově zelené ploché delší lístky, vydávají nálev nefritově zelené barvy. Jemná a příjemná vůně posekané trávy je zvláštní, pro japonské čaje typickou, smetanově nasládlou. Ušlechtilá, příjemně plná chuť, zároveň však osvěžující s patrnou mléčnou stopou. Velmi osvěžující
Oblast: okolí vesnic Tanabe a Ayabe v prefektuře Kyoto, Japonsko

Gyokuro Kamenoyowai
Vysoká kvalita speciálně stíněného čaje Gyokuro z oblasti Uji. Lístky na výrobu tohoto čaje pocházejí z tradičně stíněných zahrad, kdy se na prvních 10 dnů keře zakryjí rákosovými rohožemi a na dalších 11 dnů se na rohože naklade sláma z rýžových stvolů. Tento způsob stínění je již v Japonsku velmi ojedinělý, stejně jako ruční sběr, ze kterého pocházejí tyto lístky.
Oblast: Uji, prefektura Kyoto, Japonsko

Kukicha
Velmi oblíbený japonský čaj kukicha, vyrobený ze stonků čajovníku při třízení čajů sencha a kabusé. Tento čaj ocení především milovníci těžších, plných a sytých čajů. Velmi příjemný čaj vhodný ke každodennímu popíjení.

Kukicha Asa Iri
Kukicha je stonkový čaj, který vzniká tříděním čajů sencha a kabusé. Kukicha Asa Iri je velmi zajímavý čaj z oblasti ostrova Kjůšú zpracovaný metodou typickou spíše pro severní Japonsko. Čaj se jemně opraží, čímž se chladivé účinky zeleného čaje změní v hřejivé účinky. Pražení chuť rozvine. Překvapí kakaovými tóny a světlým nálevem.
Oblast: ostrov Kyushu, Japonsko

Kukicha Sakuraba
Čaj vyrobený výhradně z vysoce kvalitních řapíků a lístků světle zelené barvy, s vůní přidaných lístků Sakury dodávající čaji příjemné aroma, které zaplní vaše srdce atmosférou japonského jara. V chuti je čaj lahodný a plný, krásně doplněný jemnou chutí třešňových lístků Sakury.
Zajímavost: Pro svůj nízký obsah kofeinu je vhodný jako doplněk makrobiotické stravy.
Oblast: okolí městečka Izu, Shizuoka, Japonsko

Kukicha Nunosawa
Výborná třída stonkového čaje, který vzniká tříděním čajů sencha a kabusé. Je chuťově těžší, plný a sytý, v tomto případě také s lehce dřevitou, příjemně sladkou chutí a svěžestí. Velmi příjemný čaj vhodný k popíjení při každodenních činnostech.
Oblast: okolí vesnice Nunosawa v nadmořské výšce 100 až 450 m.n.m., prefektura Shizuoka, Japonsko

Tamaryokucha
Tamaryokucha je spolu s čaji Sencha a Gyokuro dalším typem japonského čaje. Liší se od nich se chuťovými vlastnostmi, zpracováním, a tedy i tvarem listu, jenž je dán odlišným způsobem rolování. Tama Ryokucha neboli guricha je zelený čaj, který má tvar malých vlnek. Jako u každého zeleného čaje, i tady se po sběru listu musí přerušit oxidace teplem, a to buď napařením (Mushisei) nebo zahřátím na pánvi (v kotlíku) či pražením (Kama Iri). Podle tohoto kroku je pak tamaryokucha pojmenována. Většinou je jen napařena a pak běžně označována jen jako Tamaryokucha nebo-li Guricha. Má-li v názvu kama iri, je pak zřejmé, že v první fázi zastavení oxidace, prošla fází pražení.
Je to chuťově jemný, delikátní, plný čaj, oproti senche většinou bez výraznější svíravosti. Nejznámější a vyhlášená oblast pro výrobu Guricha je město Ureshino v prefektuře Saga. Skvělé čaje nacházíme také v prefektuře Miyazaki a Kumamoto, Všechny na ostrově Kyushu.

Kamairi Tamaryokucha
Výtečná třída japonského čaje ze zahrady praktikující zásady organického zemědělství. Čaj má vábivě zpracovaný lesklý list rolovaný do podoby malých kudrlinek tmavě zelené barvy. V suchém stavu vydává intenzivní, nasládlé, svěží vůni. Po zalití dostaneme jasný, sytě zelený nálev s komplexní plnou chutí, s výraznými svěžími i máslovými tóny, které se decentně doplňují s jemně znatelným praženým tónem.
Oblast: horská oblast Gokase, Takachiho, prefektura Miyazaki, Japonsko

Tamacha
Velmi zajímavý, na pánvi zpracovaný čaj, jehož drobné mladé lístky a tipsy jsou srolovány do drobných kuliček, které se při louhování velmi pomalu rozvíjejí a vydávají příjemné aroma typické pro čaje z této oblasti.
Oblast: okolí města Ureshino v prefektuře Saga, ostrov Kjůšů, Japonsko

Hojicha
Pražený japonský čaj
Vzniká pražením čaje Sencha, čímž získá zcela neobyčejný charakter. Vyroben je ze zeleného čaje bancha. Vyniká zajímavou karamelovitou chutí a sladkým chuťovým dozvukem. Lístky červenohnědé barvy mají vůni kůrky pečeného chleba a dávají nám nálev načervenalé až světlehnědé barvy s typickou jemnou, lehce praženou karamelovou chutí.

Zajímavost: Protože obsahuje minimum kofeinu, lze jej popíjet i před spaním.
Oblast: Kakegawa, prefektura Shizuoka, Japonsko
Matcha, Usucha
Práškový čaj používaný při čajovém obřadu
Pěstuje se na plantážích zakrytých rákosovými rohožemi, sbírají se pouze kvalitní lístky. Čaj je napařován. Na rozdíl od ostatních japonských čajů není svinován, ale drcen v kamenných mlýncích na velmi jemný prášek pronikavě zelené barvy. Zpravidla velmi kvalitní čaj. Čaj matcha je používán téměř výhradně při japonském čajovém obřadu. Někdy se také, i když spíše vzácně, můžeme setkat s přípravou bez náležitých formalit a s jeho popíjením jako běžného nápoje. Vzhledem k vyváženému poměru sladké a nahořklé chuti je vhodný jak pro přípravu Usuča (řídký čaj), tak Koiča (hustý čaj) moderním způsobem. Tato matcha má velice delikátní, bohatou, nasládlou chuť s velmi mírnou svíravostí a dlouhým svěžím dozvukem.
Matcha Aya-no-mori

Matcha Miyako-no-shiro
Práškový čaj nejvyšší kvality.
Oblast: okolí města Uji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.