Best of space anime…

Máme tu první Best of…

Předpokládám, že tenhle žánr nebude mít zrovna moc příznivců, což je ale podle mě docela škoda, protože space anime určitě můžeme zařadit k těm lepším.

Tady je výběr 10, které považuju za nejlepší a směle doporučuju =)).

10. místo – Tytania

rok: 2008 – 2009 – počet dílů: 26 – studio: Artland – produkce: neuvedeno

tytania

V budoucnosti je lidstvo rozptýleno různě po vesmíru. Žijí na planetách a hvězdách, mezi nimiž ale jedna vyčnívá.  Je to říše Vladana, kde pomocí zastrašování a ekonomického teroru vládne rod Tytania. Jenže právě jim, těm nejmocnějším, se jednoho dne někdo postaví. Odstartuje vlnu, která vyústí až v občanskou válku, kdy dokonce i některé členy rodu donutí přemýšlet.

Fan Hyulick je mladý muž, tak trochu flegmouš, který se jednoho dne postaví do čela flotily, aby ochránil městský stát Euriya, ze kterého chce Tytania, konkrétně Ariabert vymámit novou technologii. Tytania si je jistá svým vítězstvím, ale k překvapení všech, nakonec z boje utíká se staženým ocasem. Fan je hledaný zločinec, ovšem palce mu drží nejen ti, co nesouhlasí s tyranií Tytanie, ale taky Jouslain a již zmíněný Ariabert, kteří si uvědomí, že takhle to asi dál nepůjde.

Anime má poměrně slušné chary, příběh pěkně odsýpá, i když je konec poněkud useknutý. V podstatě to končí, když se to teprve začíná rozjíždět. Ale i tak to stojí za shlédnutí. Je to hlavně o politikaření a vlivu jedné mocné rodiny, ale dočkáte se i soubojů, které rozhodně stojí za to.

Ukázku nemám, tak snad je Opening, který nemusí všem sednout…

9. místo – Ginga Kikoutai Majestic Prince

rok: 2013 – počet dílů: 24 – studio: Doga Kobo – produkce: Sotsu, Orange, TOHO animation

cd6d70ea811cd90e33b3bc301febfed5

V druhé polovině 21. století lidé opustili Zemi s tím, že zkusí žít ve vesmíru. Proč ne, takový nápad už tu byl několikrát. Jenže jako všude, i tady to má háček. A tím háčkem jsou mimozemšťani na Jupiteru, se kterými se musí lidstvo vypořádat. Jelikož ale lidé nejsou tak dobří (jako vždy), musí se jim trochu pomoct. Pomoc = geneticky upravíme děcka, které budou odolnější a silnější, nacpeme je do obřích robotů s názvem AHSMB (Advanced High Standard Multipurpose Battle Device) a buď se podaří nebo ne. Těmto dětem se říká Princes a ne všichni vědí, že se v nich někdo hrabal a trochu je poupravil. A právě jeden z nich, Hitachi Izuru, který studuje v akademickém městě Grandzehle, je ústřední postavou tohoto anime.

Stejně jako v Tytanii, i tady jsou slušné chary, a i když je to celkem ohraný příběh, rozhodně vás anime nudit nebude, už kvůli humoru, který to celé oživuje.

Ukázka

 

8. místo – Heroic Age

rok: 2007 – počet dílů: 26 – studio: Xebec – produkce: Starchild Records

315666

Když jednoho dne vyzve Zlatá rasa ty ostatní, aby se k nim připojili ve vesmíru, odpoví na jejich volání pouze tři. Stříbrní, Bronzoví a Hrdinní. Avšak těsně před tím, než Zlatá rasa odešla zkoumat daleký vesmír, objevila se nová rasa, která cestovala po hvězdách pro své vlastní úspěchy. Byla to rasa lidí – Železní. Uplynulo několik let a lidstvo je opět na pokraji vyhynutí (jak to sakra furt děláme?!), protože jsou utlačováni jinými rasami (jako obvykle -.-). Jenže! Je tu ještě princezna Deianeira (její celé jméno je absolutně nezapamatovatelné), která to nevzdává a hlavně zjistila, že existuje proroctví, které zanechalli Zlatí. Proto se rozhodne vyrazil hledat mocné bytosti, kteří by lidi vysekali z průšvihu, přesněji z hrobníkovy lopaty. A na své daleké cestě se na jedné opuštěné planetě setká s chlapcem, který změní nejen osud lidstva, ale i osud celého vesmíru.

Opět chary skvělé, opět ohrané téma, ale opět hodně dobře udělané. Ano, má to pár svých much, ale rozhodně stojí za podívání.

Mini Trailer

7. místo – Cowboy Bebop: Tengoku no Tobira

rok: 2001 – počet dílů: MOVIE – studio: Bones – produkce: Sunrise, Bandai Visual

cowboy-bebop-tengoku-no-tobira-2014-wallpaper

Za to, co teď řeknu mě asi moc lidí mít rádo nebude, ale TV seriál Cowboy Bebop pro mě nebyl dost dobrý, aby se dostal do první desítky. Začátek byl sice super, ale někde v polovině mě to totál přestalo bavit, a jiskra se vrátila zase až ke konci. Takhle, neříkám, abyste se na to nepodívali. Většina lidí bude mít opačný názor než já a řekne vám, že je to pecka. Mě osobně se ale líbil víc film. Je nabitý akcí, nic mě tam nerušilo, zápletka zajímavá, celkově prostě hodnotím minimálně o dva body víc než celou sérii.

Když jednoho krásného dne Faye na Marsu pronásleduje poměrně bezcenný cíl, je svědkem výbuchu tankeru. Obyčejný výbuch? Samozřejmě, že ne. Náhoda? Taky ne. Kouř z výbuchu totiž obsahuje podivné směsy, které způsobí davovou psychózu. A tak má Spike a jeho partička co dělat, protože odměna 300 milionů woolongů je víc než lákavá. Jenže, čím víc do toho strkají nos, tím víc se zapletájí do spiknutí, které sahá mnohem dál, než by je kdy napadlo.

Ukázka

6. místo – Terra e… (TV)

rok: 2007 – počet dílů: 24 – studio: Tokyo Kids, Minami Machi Bugyousho – produkce: Aniplex, Mainichi Broadcasting System, SKY Perfect Well Think

toward_the_terra_-_cast

V budoucnosti žijí lidé na kolonizovaných planetách a jejich životy jsou řízeny systémem počítačů. Evoluce má za následek zrození lidí s mimořádnými schopnostmi. Tahle nová rasa, kterou lidé nemají moc v lásce (klasika -.-). Se nazývá Mu. Oni ovšem chtějí žít v míru a jejich snem, je vrátit se zpět na Zemi, která je pro všechny už jen legendou a kterou muselo lidstvo opustit kvůli zněčištění.

Jomy je mladý klučina, který nedočkavě čeká na své narozeniny, aby je mohl oslavit. Kdo čeká, že v tom bude nějaký háček vyhrává zlatého bluďišťáka. V Jomym totiž spí neznámá síla, o které nemá ani tušení, a která zamává celým zavedeným systémem, nenávistí, přátelstvím a láskou.

V roce 1980 vyšel film, který je alternativní verzí seriálu. Pokud si chcete ale příběh užít, doporučuju TV sérii.

Opět chválím chary (btw, tady si přijdou na své i slashistky, protože BL náznaků je tam mraky – tím neodrazuju samozřejmě mužskou část populace, protože i ti si přijdou na své zase při jiných scénách), kresbu, hudbu a poměrně zajímavě zpracovaný příběh, i když opět zase lehce klišoidní.

Opening

5. místo – Uchuu Senkan Yamato 2199

rok: 2012-2013 – počet dílů: 26 – studio: Xebec – produkce: AIC, Tohokushinsha Film Corporation

54c26bb067099

V roce 2199 Země čelí největší krizi. Vzhledem k tomu, že je neustále napadána mimozemskou rasou, známou jako Gamilas, nemůže lidstvo již nadále fungovat. A má přesně rok, než bude zcela vyhubeno. Nadějné vyhlídky. Jenže… Jako vždy se lidé chytí poslední naděje, která jim zbývá, a založí Earth Defense Force, která je poslední obranou proti Gamilasům. Ovšem není všechno ztraceno. Jednoho dne lidé obdrží zprávu ze záhadné planety Iscandar, která jim prý může poskytnout zařízení, které by Zemi opět vrátilo její původní lesk a slávu. A tak obranná jednotka zavolá na pomoc vesmírnou bitevní loď Yamato, aby urychleně sestavila posádku. Ta má letět 148.000 světelných let do neznáma, kde má získat podporu od Iscandaru. Je jasné, že cesta to nebude snadná, jednak proto, že posádka není tak zběhlá, jednak kvůli Gamilasům, kteří jsou otravní asi jako mouchy v létě. Ovšem posádka musí zatnout zuby a za každou cenu dokončit své poslání: zachránit lidstvo než bude příliš pozdě.

Jedno z novějších zpracování bitevníku Yamato, který začal brázdit vesmír v době, kdy 99% z nás všech ještě vůbec netušilo, že bude na světě. Určitě doporučuji i alternativní verzi, byť je stará, ale má určitě své kouzlo. Pokud staré grafice zrovna neholdujete a tenhle kousek vás zaujme, určitě si vyberete z adaptace, pokračování, vedlejšího příběhu, OVA a filmíků, kterými Yamato disponuje.

Animace je skvělá, charům nemám co vytknout, příběh byť je klišoidní (klasika), tak rozhodně zaujme, hudba celé dílo jen podtrhuje a nad bitvami se tají dech.

Ukázka

4. místo – Uchuu Kaizoku Captain Harlock

rok: 1978-1979 – počet dílů: 42 – studio: Toei Animation – produkce: Studio Nue

index

Kapitán už toho má za sebou poměrně hodně. Adaptace, spin-offy, pokračování, alternativní verze, charaktery a nejnověji také film. Mě osobně ale nejvíc uvízlo v paměti úplně první kapitánovo dobrodružství, a i když je to poměrně staré anime, kdo má rád space, tak tohle je skoro povinnost.

Píše se rok 2977 a lidstvo stagnuje. Všechnu práci dělají roboti a lidé se tak o nic nemusí starat, včetně těch na vyšších místech, které tak zajímá jen golf a dostihy. Je tu ovšem jeden muž, který se tomu vzepře, protože se mu tohle chování nelíbí. Tenhle muž se jmenuje Harlock, je kapitánem na lodi Arcadia a vyzve ostatní stejně smýšlející lidi, aby se k němu přidali. Vzpoura!!! Jej!!!

Je ale jasné, že všechno nepůjde tak hladce, protože Zemi najednou napadne neznámá záhadná síla, Mazone, v podobě maskovaných žen, které zabíjí každého, kdo se podle nich něčím provinil.

Jako třeba Tadashi Daiba, který je u nich na TOP listě. Jeho otec, uznávaný vědec, jde hledat pomoc k vládě, ale jak se dá očekávat, ti se na něho zvysoka vyserou a milý tatík je zabitý Mazone. A tak Daiba nelení, a protože nechce trávit zbytek času pod kytičkami, rozhodne se vyhledat pomoc u charismatického pirátského kapitána Harlocka. Spolu pak musí zachránit lidstvo, kterému hrozí zničení (klasika).

Ukázka

3. místo – Ginga Eiyuu Densetsu

rok: 1988-1997 – počet dílů: 110 OVA – studio: Artland – produkce: Kitty Films

2352

150 let trvá mezihvězdná válka mezi dvěma supervelmocemi, Impériem a aliancí Svobodných planet, ve které se bojovalo s tisíci vesmírnými loděmi a miliony vojáků na obou stranách. Říši vládne rozpadající se dynastie Goldenbaum, zatímco aliance je ve stavu dysfunkčního demokratického státu.

V téhle době se na scéně objevují dva noví velitelé.

Admirál Impéria Reinhard von Lohengramm a za alianci se postaví Yang Wen-Li (na obrázkou jsou oba – blonďák je Rein a černovlasý Li).

Když byl mladý, chudý hrabě, vojenský génius, který se narodil šlechticem jen podle svého jména, stal se svědkem, jak je jeho sestra, hraběnka von Annerose Grunewald, proměněna v Imperiální konkubínu a stala se pouhým zbožím Friedricha IV. Rozhodl se, že císaře rozdrtí, svou sestru osvobodí a Impériu vrátí jeho původní lesk a slávu.

Proti němu však stojí mladý historik a filosof, který se do armády dostal jen kvůli tomu, že si chtěl zaplatit školné. Ovšem díky svým dovednostem se brzo stane velitelem flotily.

I on má podobný cíl jako Rein. V alianci totiž nepanuje taková demokracie, jak si všichni myslí a Li netouží po ničem jiném, než zastavit tuhle dlouhou nesmyslnou válku a přivést politiky k rozumu. Každý z nich k sobě začíná přitahovat podobně smýšlející lidi, a tak bitva mezi těmito dvěma dokonalými stratégy, kteří jsou velmi odlišní, byť jejich cíle jsou na obou stranách stejné, může začít. Musí se vypořádat nejen se svou pozicí, s nadřízenými a podřízenými, ale také politickými machinacemi, se svými osobními životy, se spiknutími, s bitvami, a tohle všechno otestuje jejich vůli a pomalu se začne měnit v největší válku v dějinách lidstva.

LOGH je rozsáhlá, citová a pečlivě promyšlena space opera, která je skutečně povinností pro každého, kdo má rád sci-fi. Ano, je sice dlouhá, a co víc, touhle sérií to nekončí. Jako pokračování adaptace, alternativní verze i s vedlejšími příběhy, je důležitou součástí většího celku. Společně tak celkově tvoří jeden velký komplex.

Trailer

2. místo – Kakumeiki Valvrave

rok: 2013 (1 i 2. řada) – počet dílů: 24 (celkem) – studio: Sunrise – produkce: Aniplex, Dentsu, Mainichi Broadcasting System, Movic, Bandai, Bandai Namco Entertainment

kakumeiki_valvrave_promotional_poster_season_2

Tady budu hodnotit obě řady, protože jsou zhruba stejné, co se mého názoru týče. Kakumeiki můžeme určitě řadit k tomu nejlepšímu, co tenhle žánr nabízí. I když má hlavně druhá řada své mouchy, co se týče charů (té pindě Shouko od jistého dílu druhé řady nemůžu přijít na jméno), celkově to hodnotím velmi vysoko.

V budoucnosti (jak už to tak bývá), lidstvo upřelo svou pozornost do vesmíru, a jak už to tak bývá, rozhodlo se ho osídlit. V prostoru tak vznikly moduly, které jsou domovem více než poloviny lidstva. Jenže… O míru si můžete nechat zdát. Svět ovládají tři mocnosti – JIOR, ARUS a Dorssia. Ve válce, která neustále probíhá, chce každá strana každá strana zvítězit, ovšem štěstí se přikloní k osamělému modulu, který je v kolonii JIORu.

A právě jednoho dne, když Dorssia napadne tenhle nekonfliktní modul, se začnou odvíjet události, které změní svět.

Haruto je obyčejný středoškolák, který, spolu se svými kamarády, žije poklidným životem. Jenže najednou bum, všechno je v hajzlu, protože někdo se prostě rozhodl, že mír je naprd a lepší je vraždit a prolévat krev. Jenže Haruto není žádná bábovka a rozhodne se bojovat. A to doslova.

V útrobách akademie Sakimori totiž najde obří roboty známé jako Valvrave a pomocí nich se rozhodne bojovat. Později, když vyjde najevo, že právě tihle roboti byli cílem Dorssianského útoku, se dětičky rozhodly, že je nevydají. Sami obětují svou lidskost, aby je mohli pilotovat, a postaví se tak nejen proti Dorssianům, ale taky proti osudu. Celá situace se zkomplikuje o to víc, když se k Harutovi přidá dokonalý taktik a stratég L-elf, který zradil Dorssiany, a o jehož skutečném cíli se dozvídáme v průběhu seriálu.

Trailer

1. místo – Mobile Suit Gundam 00

rok: 2007-2008 a 2008-2009 – počet dílů: 50 (celkem) – studio: Sunrise – produkce: Sotsu, Asatsu DK, Mainichi Broadcasting System, Sony Music Entertainment

mobile_suit_gundam_00

A máme tu vítěze!!!

Toho, kdo mě zná, to asi nijak nepřekvapí, že za nejlepší space anime považuju Gundam, konkrétně 00. Určitě v top 10 by se našlo místo minimálně ještě pro tři mé oblíbené Gundamy, ale zase to nemůžeme přehánět. Celkově tenhle fenomén považuju za nejlepší i v oblasti mecha s jedinou vyjímkou a to je Gundam SEED, což byla neuvěřitelná sračka a Gundam Reconguista, který byl hodně pod průměrem.

Ale teď už hurá na 00.

Asi nemá moc smysl říkat, že i tady se lidstvo rozhodlo, že okupí vesmír, protože Země je v hajzlu v důsledku toho, že se vyčerpaly veškeré fosilní paliva. Rozhodli se proto vystavit obří solární systém a čerpat energii pomocí něho. A stejně jako v Kakumeiki, i tady se svět rozdělí na tři frakce – Unii (bývalé USA), Lidovou reformní ligu (Rusko, Čína a Indie) a Novou evropskou unii.

Každá z frakcí má přístup k systému, tudíž k neomezenému zdroji energie. Je jim to však málo, tak mezi sebou bojují, aby získaly tu největší moc. Jenže právě tuhle jejich nesmyslnou válku odnáší neviní lidé. A právě v době krize, se objevuje někdo, kdo obrátí celý svět vzhůru nohama a všechno změní.

Ten někdo jsou tzv. Celestial Being (Nebešťané), neznámá polovojenská organizace, která usiluje a ukončení všech válek a zavedení míru. A k tomu mají dobrou pomoc. Gundamy, neznámé a technologicky vyspělé mobilní jednotky, které všem vytřou zrak.

Ne všichni ovšem s jejich metodami souhlasí, protože si trochu protiřečí vzhledem k tomu, že chtějí války ukončit válkami.

A tak se Gundam Meisteři – Setsuna F. Seiei, Lockon Stratos, Allelujah Haptism a Tieria Erde, musí poprat nejen se svým osudem, ale zcela se ponořit do zničující bitvy mezi třemi velmocemi k dosažení svého cíle změnit svět.

Opening

Tak, tohle je mých Best space anime. Pokud tím někoho inspiruju, budu jen ráda, pokud do komentů napíšete názor na nějaké anime z výběru, které jste viděli, budu ještě radši=)).

Závěrem bych chtěla poděkovat topce, která se ujala korektury, aby aspoň nějaký ten můj článek byl čitelný =))).

2 thoughts on “Best of space anime…

  1. vesměs souhlasím s tvým výběrem a u mě jednoznačně vede taky gundam 00, je to asi nejlepší serie z gundamů a hned za ní je gundam sirotci se železnou krví to je taky pecka 😀 😀

    1. Jsem ráda, že se mnou někdo souhlasí, to se často nestává, protože mám poněkud odlišný výběr než všichni ostatní =)). Každopádně jak už jsem psala, původně měly být v destíce ještě další tři Gundamy, ale raději jsem to omezila pouze na ten nejlepší =)). Jinak za ty lepší ještě považuju Gundam X, i když je starší, Gundam Age a Origin. Tekketsu no Orphans je zatím na čtvrtém místě, uvidíme, až jak skončí série =))).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.