Legend of The Vox Machina

Legend of The Vox Machina
(Legenda jménem Vox Machina)

Animovaný fantasy televizní seriál pro dospělé produkovaný společnostmi Metapigeon, Titmouse, Inc.
a Amazon Studios, který měl premiéru na Amazon Prime Video 28. ledna 2022.

Žánry: fantasy, akce, LGBT, elfové, upíři, draci a všechno, co chcete, 18+, násilí, drama, komedie

Tak jo. Původně jsem chtěla shrnout několik sezón anime. Ale upřímně? Poslední dobou to jde nějak mimo mě.
Prostě nevychází něco, co by mě nějak zaujalo natolik, abych mohla dělat další shrnutí. Takže se asi uchýlím
k tomu, co jsem původně nikdy moc dělat nechtěla, protože si v tom moc nevěřím, a to jsou recenze.
A jako první je tu Vox Machina. Ovšem nenechte se zmást, tohle není počin z východu, ale západu.
Ano, poslední dobou se dívám spíš na Americké animáky nebo dost často i Čínské (pár recenzí se tu objeví).

Vox Machina není sci-fi seriál, jak by mohl název evokovat, ale drsná fantasy plná krve, drsných hlášek, vulgarismů a brutality. Ale i přesto je i vtipná má skvělý příběh, hrdiny, které si zamilujete a celkově to funguje tak, že vám ani nevadí, když kněžka kleje jak dlaždič a není díl ve kterém byste neslyšeli minimálně dvacet sprostých slov. Samozřejmě to má i své klišé. Všichni hrdinové a je jich sedm, jsou ztracené existence, které prostě za sebou mají pohnutou minulost, která je pronásleduje celým dějem příběhu a oni se s tím musí poprat po svém. A i když tomuhle zrovna neholduju, v tomhle případě mi to až tak nevadilo.
Byť se první řada v podstatě točí kolem jedné postavy, je to tak dobře podané, že jsem si musela pouštět další a další díl, abych to dodívala. V druhé řadě se pak dozvídáme víc o minulosti ostatních postav, ale ani tady to není nijak rušivé. Naopak se víc vžijeme do rolí daných postav a zjistíme, proč dělají, co dělají. Je to lehce naťuknuté, nijak se v tom do hloubky nevrtá a to je nejspíš to, co mi třeba u Japonských anime, kde tu minulost prostě vrtají až na kost dokud vám neohobluje zuby, vadí. Postavy jsou vám tímhle mnohem sympatičtější, než když o postavě víte i to, kdy měla trauma z toho, že se po*rala.

A teď už k samotnému příběhu.
Vox Machina jsou banda opilců, kteří jen přemýšlí nad tím, jak co nejsnadněji získat prachy a v případě gnóma, jak si co nejlíp za*ukat. Prostě ztracené existence, které byste si rozhodně na nic nenajali. No, jenže v říši Tal’Dorei je město, které sužuje drak a všichni jsou na něj krátcí. A kdo je na zabití draka nejlepší než někdo, kdo vlastně nikomu chybět nebude, když se něco po*ere? Vox Machina!
Naši dobrodruhové to spíš ze začátku berou jen jako legrácku, než jim dojde, že tu jde opravdu o hodně. Není snad žádným tajemstvím, že se jim draka podaří zabít a hrdě se vrací zpátky do města. Dostane se jim zasloužené odměny, střechy nad hlavou a uznání. Jenže sláva jim nevydrží dlouho, protože jednoho z hrdinů dostihne minulost v podobě vrahů jeho rodiny, kteří se ve městě objeví.
Ve zbytku první série tak sledujeme boj hrdinů proti upířímu páru, kteří se pokouší na svět přivolat temnotu a smrt. Sledujeme, jak se Percy – šlechtic, jehož celé jméno si rozhodně nikdy nezapamatuju, snaží vrátit čest svému rodu, pomstít svou mrtvou rodinu a zároveň vybojovat nadvládu nad stínem, který ho posedl.

Jak to dopadne nebudu prozrazovat, protože se stane pár věcí, které pak zasáhnou i do druhé řady série. V té, jak už jsem psala výše, se více dozvíme o minulosti jiných postav a zároveň se naši hrdinové musí poprat hned se třemi draky, kteří ničí říši Tal’Dorei. Samozřejmě je něco jiného porazit se štěstím jednoho draka a něco jiného vrhnout se hned na tři. Proto naši hrdinové budou potřebovat trochu pomoc a ta v tomhle případě přijde v podobě Relikvií. Zatím to podle všeho vypadá, že každá postava bude mít svou Relikvii. Ve druhé řadě se nám akorát ukázalo brnění Matky Havranů (někde píšou Královny havranů), luk (jehož jméno si už nepamatuju) a Hromové rukavice. A ano, píšu zatím, protože seriál bude mít kvůli úspěšnosti i třetí řadu. Jen nevím zatím kdy.

Jelikož neumím psát tak, abych úplně neprozradila celý děj, mrkneme ještě na postavy.
Řekla bych, že asi nejdůležitější dvojicí jsou dvojčata Vax a Vex, půlelfové, kteří utekli z rodné domoviny kvůli přehlížení od svého otce (jo, čistota krve a takové ty obvyklé kecy).
Jejich silné sourozenecké pouto stejně jako rozdílné povahy, které se ale vzájemně doplňují z nich dělají silné osobnosti, které zachrání nejednu situaci.
Grog Strongjaw, poloviční obr, který se více méně stará o většinu zábavy, protože je tupý jak poleno,
ale svou silou samozřejmě nejednou zachrání ostatním kůži. Člověk si ho prostě musí oblíbit, i když nechce.
Pike Trickfoot, gnóm, klekir, kněžka. Řekněme asi druhá nejvážnější postava, díky které skupinka ještě žije
(každá postava minimálně jednou zemře nebo skoro zemře). V první řadě hledá svou cestu, aby se pak v tu nejlepší chvíli vrátila ke svým přátelům a zachránila jim zadky.
Scanlan Shorthalt, gnóm, bard, jedna z nejšílenějších postav, co jsem asi viděla. Jeho síla spočívá ve zpěvu (nejraději mám jeho metalové kousky), nejraději by jen š*kal, všechno bere na lehkou váhu a je to takový bavič skupiny. Ale i na něj samozřejmě dojde a až se tak stane… No, mě docela padla brada =))).
Keyleth, druidka, spasitelka skupiny, ovládá živly, asi taková nejmíň výrazná postava skupiny, která jediná vlastně ani nemá tragickou minulost, jen musí složit určité zkoušky, proto odešla ze své domoviny a celou dobu se šíleně podceňuje, aby se pak změnila v ohnivého obra. Kdybych si měla vybrat, tak asi moje nejmíň oblíbená postava. Neříkám, že kdyby ve skupině nebyla, nevadilo by to. Naopak, občas je i vtipná a její síla často pomůže, ale počítám, že na ni jako první zapomenu.
Percival de Rolo, jediný člověk ve skupině, chytrolín, který šlechtice nezapře, strašný suchar, ale bez něj by to prostě nebylo ono. A nejvážnější postava skupiny.

Co ještě dodat?
Jo, už vím. Seriál má být nějakou adaptací nebo čím DnD (Dungeon and Dragons). Osobně jsem nikdy s touhle hrou neměla nic společného, ale ani tak to ničemu nevadilo a seriál jsem si užila.
A jen taková zajímavost, ve druhé řadě se objeví létající koště, které paroduje Nimbus 2000 z Harryho Pottera.
A abych nezapomněla, s tímhle seriálem souvisí i webový seriál Critical Role (logo se objevuje i u samotného názvu seriálu), kde skupina profesionálních dabérů hrají Dungeon and Dragons.
No a to už je asi opravdu vše.
Doufám, že jsem vás neunudila a dalo se to číst, klidně pište komenty a snad se uvidíme u další recenze =).

Ps.: seriál najdete na svetserialu.to – pouze z českými titulky (upřímě, díky za to, protože v českém dabingu by to tak nevyznělo).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.