Podzim v Japonsku – autor – Is
Počasí je velice příjemné, rána mírně chladná a měnící se barvy listí v kontrastu s modrou oblohou jsou prostě nádherné.
Tajfuny, které se objevují od konce srpna a trvají během září, ustávají.
Obloha se vyčistí a lesy se zabarví neuvěřitelně jasnými a pestrými barvami listí – zelené, červené a žluté listí tvoří nezapomenutelné panorama krajiny.
Japonský podzim je jako vystřižený z omalovánek.
V září bývá v Japonsku stále horko, avšak teploty již zpravidla nepřesahují 30°C. V říjnu a v listopadu se už teploty pohybují v rozmezí 15 – 25 °C a vlhkost vzduchu již také není příliš vysoká. Z pohledu počasí je tedy podzim perfektním obdobím pro návštěvu Japonska.
Krajina se zbarví mnoha odstíny podzimního listí.
Podzimní sezóna v Japonsku vrcholí v listopadu, kdy do Japonska proudí ohromné množství turistů (podobně jako na jaře). Pokud se co možná nejvíce chcete vyhnout turistům, zvažte cestu do Japonska v prosinci, kdy ještě podzim a jeho barvy doznívají a turistů je přitom méně.
Japonský smysl pro dokonalost, například při tvorbě zahrad, bere v potaz nejen symbolickou hodnotu rostlin a stromů, ale právě jejich barevnost v různou roční dobu. Podzim v Japonsku nabízí příjemné vlahé počasí, s chladnějšími, mlžnými rány a příjemně prosluněnými a teplými dny.
Podzim, ze kterého vás bude doslova přecházet zrak, si užívají návštěvníci japonského parku Hitači. Pro své pestré barvy na obřích plochách je dlouhodobě populárním turistickým cílem.
FOTO: Tam, Newsflare.com
Park Hitači se nachází v japonské prefektuře Ibaraki. Paletu stoprocentně přírodních barev si tam prohlédnete celoročně, jen bude v každém období trochu jiná.
Aktuálně na podzim je porost parku zbarven do tónů tmavě růžové až červené cypřišku letního. Zpestřením jsou pak zelené louky. Návštěvníci se v areálu pohybují po chodnících či vyšlapaných cestičkách. Pro některé nadšence je park také kulisou pro svatební fotografii.
Prohlížení podzimních listů je po staletí oblíbenou činností v Japonsku.
„Japonské javory zvané momidži jsou na podzim obzvlášť fotogenické, díky svým oranžovým až rezavým barvám.
Momidži najdete právě pro jejich úžasnou paletu barev ve většině japonských zahrad, především pak v Kjótu. „Mezi nejkrásnější místa patří Zlatý pavilon, Stříbrný pavilon nebo půvabná Stezka filozofů,“.
V těchto podzimních měsících spousta Japonců vyráží do přírody pokochat se krásami podzimu. Japonci přímo milují sledování barevného podzimního listí.
Les v parku kolem svatyně Dazaifu Tenman-guu.
Stejně jako kvetoucí sakury, má i podzimní listí svůj kalendář…
Na rozdíl od třešňových květů začíná od severu. Nejprve je možné vidět je na začátku září v Daisecuzanu na Hokkaidu a pak se pohybujte směrem na jih do Kjušu, kde je nejlepší sezóna na začátku prosince. Některé stromy kolem Tokia a Kjóta zůstávají barevné až do začátku prosince.
Od pozdního září do začátku října můžete začít v Niseko na Hokkaidu,
Od poloviny října do konce října pak na jezeru Towada-ko v Akita / Aomori (mimochodem, tohle jezero je úžasné i v létě, pozn. Is).
Od října do začátku listopadu se porozhlédněte kolem chrámu Risšaku-dži v Jamagatai.
Hory Bandai-san a Azuma-san jsou oblíbenou podzimní destinací. Na sever od Bandai-san je jezero Hibara-ko a jezero Gošiki-numa oblečené do modré a červené barvy.
Takačiho-Kjo Gorge v Mijazaki – tam můžete obdivovat podzimní barvy z lodí, které projíždějí kolem soutěsky. Do Takačiho se dostanete železniční tratí Takačiho, která vede přes nejvyšší železniční most v Asii.
Od počátku listopadu až poloviny listopadu navštivte Aoba-dori Avenue v Sendai, Mijagi a projděte se po ostrovech Macušima.
V parku Momidži-dani na ostrově Mijadžima u Hirošimy známé jako Valley of the Maple si užijte jasně červenou barvu. Nedaleká svatyně Icukušima-džindža je místem světového dědictví UNESCO.
V listopadu se procházejte údolím Joro v Čibě. Má osm turistických stezek a jednotlivé trasy projdete v rozmezí od 4 do 8 hodin. Všechny poskytují skvělé příležitosti pro pozorování listů.
Poloostrov Širetoko. Tatejama Kurobe.
A co k jídlu takhle na podzim…
Smažené listy japonského javoru v těstíčku tempura jsou tradiční specialitou ze severu Japonska z oblasti Osaka na ostrově Honšú. Není to sice příliš obvyklá pochutina, o to víc exotická…
Co na těstíčko?
1 hrnek hladké mouky
1 vejce
1 hrnek velmi studené vody
Možná bude trochu problém, sehnat listy japonského javoru, který roste pouze v Japonsku. Nicméně, pokud se vám to podaří, smíchejte všechny ingredience dohromady, do těstíčka namáčejte omyté a osušené javorové listy a smažte v rozpáleném oleji. Některé recepty mají variantu osmažené listy obalit v sezamu či je lze posolit. Experimentování se zřejmě meze nekladou. Sezamové semínka lze přidat rovnou to těstíčka. Smažené listy se dají jíst samotné nebo je můžete namáčet do nejrůznějších omáček a dipů.
Dobrou chuť!
Použité zdroje:
https://www.japan-guide.com/e/e2014.html
https://www.jnto.org.au/plan-your-trip/seasonal-attractions/autumn/
http://www.how-to-learn-japanese.com/japanese_word_for_autumn.html
http://doma.nova.cz/clanek/volnycas/proc-vyrazit-na-dovolenou-na-podzim-byva-klidnejsi-usetrite-a-uzijete-si-neuveritelnych-barev.html
http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/278447/podzim-k-sezrani-japonci-miluji-smazene-javorove-listy-jak-na-ne.html
http://kmlinux.fjfi.cvut.cz/~pauspetr/?q=foto/japan2009/podzim
http://www.lui.cz/co-se-deje/item/11298-tipy-pro-podzimni-cestovani-2-dil-japonsko-carokrasna-naruc-podzimnich-zahrad
https://www.novinky.cz/cestovani/384983-japonsky-podzim-je-jako-vystrizeny-z-omalovanek.html
http://www.dovolena-japonsko-go2.cz/uzitecne-rady/japonsko-pocasi